Panxhab, Pakistan

Një nga shtetet e Pakistanit

Punjab (Urdu: پنجاب) është provinca e dytë më e madhe sipas sipërfaqes pas Balochistan me 205,344 kilometra katrorë. Kufizohet me Sindin në jug, me Balochistan në jugperëndim dhe me Khyber Pakhtunkhwa në perëndim. Afër 60% të popullsisë të Pakistanit jetojnë në Punjab.

Punjab
پنجاب
Provincë
noform
Xhamia Badshahi në Lahore
Flamuri_figura
Flamuri i Punjabit
Administrimi
Shteti Flamuri Pakistani
Kryeqyteti Lahore
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 205,344 km2
Popullsia 101,391,000 banorë (2015)
Dendësia 490 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1 korrik 1970
Zona Kohore PKT (UTC+5)
Faqja Zyrtare www.punjab.gov.pk

ReligjioniRedakto

97.21% të popullsisë së Punjabit janë muslimanë, shumica e muslimanëve janë sunni dhe hanefi dhe pakica janë shia. 2.31% të popullësisë janë krishterë.

Qytetet të mëdhajaRedakto

Lista e qyteteve të mëdhaja në Punjab
Vendi Qyteti Popullsia
1 Lahore 14,500,000
2 Faisalabad 7,380,000
3 Rawalpindi 5,891,656
4 Multan 5,206,481
5 Gujranwala 4,769,090
6 Sargodha 4,557,514
7 Bahawalpur 2,443,929
8 Sialkot 1,910,863
9 Sheikhupura 426,980
10 Jhang 372,645
11 Gujrat 530,645
12 Dera Ghazi Khan 630,645
Kjo lista e qyteteve është sipas popullsisë urbane