Panzerschreck (Gjermanisht për: terrori i tankeve) ishte emri i njohur për Raketenpanzerbüchse (shkurt: RPzB), një raketë kunder-tank kalibër 88mm i prodhuar nga Gjermania gjate Luftës se Dytë Botërore. Një tjetër emër i përdorur për armen ishte Ofenrohr.

Panzerschreck-u ishte i projektuar si një armë e lehtë anti-tank për këmbësorinë. Arma u sup-filloi dhe qëlloi një-hedhëse, fin-stabilizuar granatë me një kokë rakete pagesë formë. Ajo ishte bërë në një numër shumë më të vogla se Panzerfaust, e cila ishte një disponim qitjes recoilless pushkë një kokë rakete anti-tank.

Shiko edhe Redakto

Referime Redakto