Papa Benedikti IV ( l. ?, Roma - v. , korrik 903) ishte papa i 117 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më maj 900 dhe deri më korrik 903. Paraardhës i tij ishte Papa Gjoni IX, ndërsa pasardhësi Papa Leoni V.

Papa Benedikti IV
papa i 117 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja maj 900
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal qershor 900
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit korrik 903
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Gjoni IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Leoni V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja korrik 903
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Benedikti IV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gjoni IX
Papë
maj 900 – korrik 903
Pasardhësi 
Papa Leoni V