Papa Honori III (Cencio Savelli l. ?, Albano - v. 18 mars 1227, Roma) ishte papa i 177 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 18 korrik 1216 dhe deri më 18 mars 1227. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti III, ndërsa pasardhësi papa Gregori IX.

Papa Honori III
Interior of Santi Giovanni e Paolo (Venice) - Honorius III by Leandro Bassano.jpg
papa i 177 i Kishës Katolike
C o a Onorio IV.svg
Zgjedhja 18 korrik 1216
Shenjtërimi 24 korrik 1216
Fundi papatit 18 mars 1227
Paraardhësi papa Inoçenti III
Pasardhësi papa Gregori IX
Emri Cencio Savelli
Lindja Albano, ?
Vdekja Roma, 18 mars 1227
Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti III
Papë
18 korrik 121618 mars 1227
Pasardhësi 
papa Gregori IX