Juli II

Peshkov i 216° i Romes dhe papa i Kishes Katolike
(Përcjellë nga Papa Juli II)

Papa Juli II (Giuliano Della Rovere l. 5 dhjetor 1443, Albisola - v. 21 shkurt 1513, Roma) ishte papa i 216 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 nëntor 1503 dhe deri më 21 shkurt 1513. Paraardhës i tij ishte Papa Piu III, ndërsa pasardhësi papa Leoni X.

Papa Juli II
Giulio II
Juli II rituali nga Raffaello Sanzio
papa i 216 i Kishës Katolike
CoA della Rovere popes.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 1 nëntor 1503
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 26 nëntor 1503
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 21 shkurt 1513
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni X
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giuliano Della Rovere
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Albisola, 5 dhjetor 1443
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 21 shkurt 1513
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit në Vinkoli

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu III
Papë
1 nëntor 150321 shkurt 1513
Pasardhësi 
papa Leoni X