Papa Korneli ( l. 180 afërsisht, Roma - v. qershor 253, Centocelle) ishte papa i 21 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më mars 251 dhe deri më qershor 253. Paraardhës i tij ishte papa Fabiani, ndërsa pasardhësi papa Luçio I.

Papa Korneli
Heiliger Cornelius.jpg
papa i 21 i Kishës Katolike
Zgjedhja mars 251
Fundi papatit qershor 253
Paraardhësi papa Fabiani
Pasardhësi papa Luçio I
Lindja Roma, 180 afërsisht
Vdekja Centocelle, qershor 253
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Fabiani
Papë
mars 251 – qershor 253
Pasardhësi 
papa Luçio I