Papa Luçio II (Gherardo Caccianemici l. ?, Bolonja - v. 15 shkurt 1145, Roma) ishte papa i 166 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 mars 1144 dhe deri më 15 shkurt 1145. Paraardhës i tij ishte papa Çelestini II, ndërsa pasardhësi papa Eugjeni III.

Papa Luçio II
papa i 166 i Kishës Katolike
Zgjedhja 8 mars 1144
Shenjtërimi 12 mars 1144
Fundi papatit 15 shkurt 1145
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Çelestini II
Pasardhësi papa Eugjeni III
Emri Gherardo Caccianemici
Lindja Bolonja, ?
Vdekja Roma, 15 shkurt 1145
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Luçio II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Çelestini II
Papë
8 mars 114415 shkurt 1145
Pasardhësi 
papa Eugjeni III