Papa Marku ( l. ?, Roma - v. 7 tetor 336, ) ishte papa i 34 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 18 janar 336 dhe deri më 7 tetor 336. Paraardhës i tij ishte Papa Silvesteri I, ndërsa pasardhësi Papa Juli I.

Papa Marku
Marcus (papa).jpg
papa i 34 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 18 janar 336
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 7 tetor 336
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Silvesteri I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Juli I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 7 tetor 336
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Markut

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Silvesteri I
Papë
18 janar 3367 tetor 336
Pasardhësi 
Papa Juli I