Papa Martini I ( l. ?, Todi - v. 16 shtator 655, Cherson) ishte papa i 74 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më korrik 649 dhe deri më 16 shtator 655. Paraardhës i tij ishte Papa Theodhori I, ndërsa pasardhësi Papa Eugjeni I.

Papa Martini I
Martino I
papa i 74 i Kishës Katolike
Zgjedhja korrik 649
Fundi papatit 16 shtator 655
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Theodhori I
Pasardhësi Papa Eugjeni I
Lindja Todi, ?
Vdekja Cherson, 16 shtator 655
Varrimi Bazilika e Shën Mërisë në Kerson

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * (anglisht) {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Theodhori I
Papë
korrik 64916 shtator 655
Pasardhësi 
Papa Eugjeni I