Paolo VI (Latinisht: Paulus VI; Italisht: Paolo VI; i lindur Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; 26 shtator 1897, Concesio - v. 6 gusht 1978 ({[mosha, {{{vv}}}) ishte papa i 262 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 qershor 1963 dhe deri më 6 gusht 1978. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XXIII, ndërsa pasardhësi Papa Gjon Pali I.

Papa Pali VI
Coat of Arms of Pope Paul VI.svg
{{{didaskalia}}}
papa i 262 i Kishës Katolike
{{{kurorezimi}}}
{{{stema}}}
Zgjedhja 21 qershor 1963
Shugurimi peshkopal {{{shugurimi}}}
Fundi papatit 6 gusht 1978
Motoja {{{moto}}}
Kardinalë të emëruar {{{kardinale}}}
Paraardhësi papa Gjoni XXIII
Pasardhësi Papa Gjon Pali I
Emri Giovanni Battista Montini
Lindja Concesio, 26 shtator 1897
Vdekja {{{vv}}}, 6 gusht 1978 ({[mosha
Varrimi {{{varri}}}
Firma [[File:{{{firma}}}|150px]]

Pali VI ishte kreu i Kishës Katolike dhe sovran i Shtetit të Qytetit të Vatikanit nga 21 qershor 1963 deri në vdekjen e tij në 1978. Pasuar nga Gjoni XXIII, ai vazhdoi Këshillin e Dytë të Vatikanit, të cilin e mbylli në vitin 1965, duke zbatuar reformat e tij të shumta dhe nxiti përmirësimin e marrëdhënieve ekumenike me kishat ortodokse dhe protestante lindore, të cilat rezultuan në shumë takime dhe marrëveshje historike. Montini shërbeu në Sekretariatin e Shtetit të Selisë së Shenjtë nga 1922 deri në 1954. Ndërsa në Sekretariatin e Shtetit, Montini dhe Domenico Tardini konsideroheshin si këshilltarët më të afërt dhe më me ndikim të Papës Piu XII. Në vitin 1954, Piu emëroi Montinin Kryepeshkop të Milanos, dioqezën më të madhe italiane. Montini më vonë u bë Sekretar i Konferencës së Peshkopëve Italianë. Gjoni XXIII e ngriti atë në Kolegjin e Kardinalëve në 1958, dhe pas vdekjes së Gjon XXIII, Montini u konsiderua si një nga pasardhësit e tij më të mundshëm. Me zgjedhjen e tij në papat, Montini mori emrin Paul VI.

Ai mblodhi sërish Këshillin e Dytë të Vatikanit, i cili u mbyll automatikisht me vdekjen e Gjon XXIII. Pasi këshilli kishte përfunduar punën e tij, Pali VI mori përgjegjësinë për interpretimin dhe zbatimin e mandateve të tij, shpesh duke ecur në një vijë të hollë midis pritjeve konfliktuale të grupeve të ndryshme brenda katolicizmit. Madhësia dhe thellësia e reformave që prekin të gjitha fushat e jetës së kishës gjatë pontifikimit të tij tejkaloi programet e ngjashme të reformave të paraardhësve dhe pasardhësve të tij.

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XXIII
Papë
21 qershor 19636 gusht 1978
Pasardhësi 
Papa Gjon Pali I