Papa Siksti IV (Francesco della Rovere, 21 korrik 1414, Pecorile - v. 12 gusht 1484, Romë) ishte papa i 212 i Kishës Katolike.[1] Patron i rëndësishëm i artit të Rilindjes me programet e tij të ndërtimit në Romë, shërbeu si papë nga 9 gushti 1471 dhe deri më 12 gusht 1484. Paraardhës i tij ishte papa Pali II, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti VIII.

Papa Siksti IV
papa i 212 i Kishës Katolike
CoA della Rovere popes.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 9 gusht 1471
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 25 gusht 1471
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 gusht 1484
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Pali II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Inoçenti VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Francesco della Rovere
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Pecorile, 21 korrik 1414
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 12 gusht 1484
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali II
Papë
9 gusht 147112 gusht 1484
Pasardhësi 
papa Inoçenti VIII