Papa Stefani VII ( Latin: Stephanus VII  ; vdiq më 15 mars 931) [1] ishte peshkopi i Romës dhe sundimtari nominal i Shteteve Papnore nga shkurti 929 deri në vdekjen e tij në 931. Një kandidat i të namurës Marozia, pontifikati i tij ndodhi gjatë periudhës së njohur si Saeculum obscurum .

Zgjedhjet Redakto

Stefani ishte një romak [2] , i biri i gjermanikut ( gotit) Theodemundus/Theudemund. [3] Ai ishte kardinal-prifti i Shën Anastasias në Romë . Ai ndoshta u përzgjodh nga Marozia, sundimtarja e vërtetë e Romës gjatë Saeculum obscurum, për t'u bërë papë si një masë parandaluese derisa djali i saj Xhovani ishte gati të merrte rolin. [3]

Papati Redakto

Dihet shumë pak rreth pontifikatit të Stefanit. Gjatë dy viteve të tij si papë, Stefani konfirmoi privilegjet e disa shtëpive fetare në Francë dhe Itali. [3] Si një shpërblim ndaj ndihmës së dhënë për lirimin e Stefanit nga shtypja e Hugh të Arlesit, Stefani i dha Cante di Gabrielli postin e guvernatorit papnor të Gubbios dhe kontrollin mbi një numër kështjellash kryesore. [4] Stefani shquhej gjithashtu për ashpërsinë me të cilën trajtonte klerikët që devijonin prej moraleve të tyre. [5] Ai ishte gjithashtu, me sa duket, sipas një burimi armiqësor grek nga shekulli i dymbëdhjetë, papa i parë që shëtiste i gjithi i qethur ndërkohë që mbante titullin. [6]

Stefani vdiq rreth 15 marsit 931 dhe u pasua nga djali i Marozias, Gjoni XI.

Referime Redakto

  1. ^ Archibald Bower, The History of the Popes: from the foundation of the See of Rome to A.D. 1758 (1845), pg. 311
  2. ^ Platina, Bartolomeo (1479), The Lives of the Popes From The Time Of Our Saviour Jesus Christ to the Accession of Gregory VII, vëll. I, London: Griffith Farran & Co., fq. 247–248, marrë më 2013-04-25 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Mann, pg. 189
  4. ^ Collegio araldico, Rivista, Volume 5 (1907), pg. 49
  5. ^ DeCormenin, Louis Marie; Gihon, James L., A Complete History of the Popes of Rome, from Saint Peter, the First Bishop to Pius the Ninth (1857), pg. 287
  6. ^ Mann, pg. 190