Papa Urbani VII (Giovanni Battista Castagna l. 4 gusht 1521, Roma - v. 27 shtator 1590, Roma) ishte papa i 228 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 shtator 1590 dhe deri më 27 shtator 1590. Paraardhës i tij ishte papa Sisto V, ndërsa pasardhësi papa Gregori XIV.

Papa Urbani VII
Urbano VII
papa i 228 i Kishës Katolike
Zgjedhja 15 shtator 1590
Fundi papatit 27 shtator 1590
Paraardhësi papa Sisto V
Pasardhësi papa Gregori XIV
Emri Giovanni Battista Castagna
Lindja Roma, 4 gusht 1521
Vdekja Roma, 27 shtator 1590
Varrimi Bazilika Shën Mëria e Minervës

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Sisto V
Papë
15 shtator 159027 shtator 1590
Pasardhësi 
papa Gregori XIV