Parku Kombëtar Sochi (rusisht: Сочинский национальный парк)është një park kombëtar në Kaukazin Perëndimor, në afërsi të qytetin e Sochi, në Jug të Rusisë.[1] Ky park është parku kombëtar i dytë më i vjetër i Rusisë, i themeluar më 5 maj 1983.

Parku Kombëtar Sochi me bizon të Kaukazit bizon, në një pullë ruse.
Ujëvara të njohura përfshijnë Agura, Orekhovsky, Ivanovsky, dhe Polikarya, si dhe në Lugina e 33 ujëvarave

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Koordinatat: 43°03'00"N 39°47'00"V / 43.05°N 39.7833°D / 43.05; 39.783343°03′00″N 39°47′00″E / 43.05°N 39.7833°E / 43.05; 39.7833