Soçi (Rusisht: Со́чи Sochi) është një qytet në subjektin federal Krasnodar KraiRusia (Çerkesia). Qyteti ndodhet në lumin Soçi, përgjatë Detit të ZiRusinë Jugore, me një popullsi prej 432,322 banorë.

Soçi
Сочи
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej432 322
{{{postal_code_type}}}
354000—354999
Faqja zyrtaresochi.ru

Duke qenë një pjesë e Rivierës Kaukaziane, është një nga vendet e pakta në Rusi me një klimë subtropikale, me verë të ngrohtë e të nxehtë dhe dimër të butë e të freskët.

Me ngjarjet alpine dhe nordike të mbajtura në vendpushimin e afërt të skive Rosa HutorKrasnaja Poljana, Soçi priti Lojërat Olimpike Dimërore dhe Lojërat XI Paralimpike Dimërore më 2014, si dhe Russia Grand Prix të Formula 1 nga viti 2014 deri në të paktën 2020.[1][2] Ishte gjithashtu një nga qytetet pritëse për FIFA Kupën e Botës 2018.

Binjakëzimet

Redakto

Soçi binjakëzohet me:

Referimet

Redakto
  1. ^ Sochi hosts 2014 Winter Olympics BBC Sport, 4 korrik 2007
  2. ^ PM Putin confirms Russian GP for 2014 GPUpdate, 15 tetor 2010