Menton

komunë në departamentin Alpes-Maritimes, Francë


Menton është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Alpes-Maritimesrajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Menton ka një popullsi prej 28100 banorë dhe sipërfaqe 14.05 km², me një dendësi prej 2000 banor/km².

Menton
Komunë
noform
Pamje nga Menton
Stema_figura
Vendndodhja
Menton is located in Franca
Menton
Menton
43°46′29″V 7°29′59″L / 43.774722222222°V 7.4997222222222°L / 43.774722222222; 7.4997222222222Koordinatat: 43°46′29″V 7°29′59″L / 43.774722222222°V 7.4997222222222°L / 43.774722222222; 7.4997222222222
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Kryetari Jean-Claude Guibal
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 14.05 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 28100 banorë
Dendësia 2000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 06500
INSEE 06083
Faqja Zyrtare http://www.tourisme-menton.fr/

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Menton – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale