Partia Alternative e Reformës Demokratike


Partia e Reformës Demokratike Alternative ( ADR ; Luksemburgisht: Alternativ Demokratesch Reformpartei , frëngjisht: Parti réformiste d'alternative démocratique , gjermanisht: Alternative Demokratische Reformpartei ) është një parti politike konservatore [11] dhe pak populiste [12]Luksemburg. Ajo ka pesë vende në Dhomën e Deputetëve me gjashtëdhjetë vende, duke e bërë atë partinë e katërt më të madhe.

Partia Alternative e Reformës Demokratike
Alternativ Demokratesch Reformpartei
ShkurtesaADR
UdhëheqësiFred Keup
Themeluar12 Maj 1987
Ndarë ngaPartia Popullore Kristian Sociale[1]
Selia22, rue de l'eau
L-1449 Luksemburg
Krahu i të rinjveAdrenalin
IdeologjiaKonservatizmi social[2]
National conservatism[3]
Liberalizmi ekonomik[3]
Euroskepticizmi[4]
Interesat e folësve luksemburgas[5][6]
Historical:
Pensioners' interests
Krahu politikKrahu i djathtë[7][8] deri skaji i djathtë[9]
Përkatësia krahinoreGrupi Kristian[10]
Përkatësia evropianePartia Europiane e Konservatorëve dhe Reformistëve
Faqja zyrtare
www.adr.lu

Partia u themelua në vitin 1987, si një parti me një çështje që kërkonte barazinë e dhënies së pensioneve shtetërore ndërmjet nëpunësve civilë dhe të gjithë qytetarëve të tjerë. [13] Në zgjedhjet e vitit 1989, ajo fitoi katër mandate dhe u vendos si një forcë politike. Partia arriti kulmin në shtatë vende në 1999, për shkak të mosbesimit të politikanëve që dështuan në zgjidhjen e hendekut të pensioneve, [14] përpara se të binte në kuotën e 4 vëndeve. Rëndësia e saj në nivel kombëtar e bën atë partinë më të suksesshme të pensionistëve në Evropën Perëndimore. [15]

Suksesi politik e ka vënë ADR në pozitën që të zhvillojë qëndrime për të gjitha çështjet e politikës publike, duke zhvilluar një platformë konservatore, anti-establishment [15] . Ajo ka adoptuar liberalizmin ekonomik, duke mbushur një boshllëk të lënë nga Partia Demokratike . [16]

Është partia më e madhe në Luksemburg që ka një linjë euro-realiste/të butë euroskeptike, [17] dhe është anëtare e Aleancës së Konservatorëve dhe Reformistëve në Evropë . ADR dëshiron të zbatojë demokracinë e drejtpërdrejtë të stilit zviceran dhe mbron dhe promovon fuqishëm ruajtjen dhe përdorimin e gjuhës luksemburgase në institucionet shtetërore dhe shoqërinë. ADR më së shpeshti karakterizohet si një parti nacional-konservatore . [18] [19][20]

Historia Redakto

 1. ^ Warnand, Julien (9 tetor 2018). "Luxembourg". Saarbrücker Zeitung. Marrë më 14 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "All about the Alternativ Demokratësch Reformpartei (ADR)". 11 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Nordsieck, Wolfram (2018). "Luxembourg". Parties and Elections in Europe. Marrë më 10 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Dumont, Patrick; Fehlen, Fernand; Kies, Raphaël; Poirier, Philippe (2006). "Les élections législatives et européennes de 2004 au Grand-Duché de Luxembourg" (PDF) (në frëngjisht). Chamber of Deputies: 220. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)
 5. ^ "VIDEO: ADR-Kongress: Déi 3 Haaptpilieren: Wuesstem, Lëtzebuerger Sprooch a Famill". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Lëtzebuerger Sprooch stäerken: ADR: Wichteg Gesetzer och op Lëtzebuergesch". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "ADR vice-president resigns over Facebook comments". Luxembourg Times. 10 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2021. Marrë më 19 tetor 2023. The vice-president of Luxembourg's right-wing party ADR has resigned over comments she made on the foreign ministers' Facebook post on taking refugees from Niger. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The Christian Social Party comes out ahead in the general elections in Luxembourg but is not sure to return to office". www.robert-schuman.eu. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2023. Marrë më 24 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Christopher Cochrane. Support for Far-Right Anti-Immigration Political Parties in Advanced Industrial States: Insiders, Outsiders and Economic Disaffection. Laurier Institute for the Study of Public Opinion and Policy.
 10. ^ "Politieke fracties". Benelux Parliament (në holandisht). Marrë më 8 gusht 2023.
 11. ^ Bale, Tim (2021). Riding the populist wave: Europe's mainstream right in crisis. Cristóbal Rovira Kaltwasser. Cambridge, United Kingdom: Cambridge University Press. fq. 34. ISBN 978-1-009-00686-6. OCLC 1256593260. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "ADR sees jump, coalition sees slump in latest poll". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Hirsch, Mario (dhjetor 1995). "Luxembourg". European Journal of Political Research. 28 (3–4): 415–420. doi:10.1111/j.1475-6765.1995.tb00507.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Dumont et al (2006), p. 71
 15. ^ a b Hanley, Seán (2007). "Pensioners' parties in Eastern and Western Europe: An Overview and Some Theoretical Propositions" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 korrik 2011. Marrë më 19 tetor 2023. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Dumont et al (2006), p. 67
 17. ^ Steven, Martin (2016). "'Euro-Realism' in the 2014 European Parliament Elections: The European Conservatives and Reformists (ECR) and the Democratic Deficit" (PDF). Representation. 52: 1–12. doi:10.1080/00344893.2016.1241821. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Niedermayer, Oskar; Stöss, Richard; Haas, Melanie (2006). Die Parteiensysteme Westeuropas. Wiesbaden: VS Verlag für Sozialwissenschaften. fq. 329. ISBN 978-3531141114. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ van Kessel, Stijn Theodoor (2001). Supply and demand: identifying populist parties in Europe and explaining their electoral performance. Doctoral thesis (DPhil) (PDF) (Tezë). University of Sussex. {{cite thesis}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Federspiel, Sophie (tetor 2016). "Rechts abbiegen oder stehen bleiben? Die politische Orientierung der ADR" (PDF). Forum (366). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)