Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit

parti politike konzevatore në Turqi

Parita e Drejtësisë dhe Zhvillimit (tur. Adalet ve Kalkınma Partisi, shk. AK PARTİ) është një parti politike konzervatore sociale në Turqi. E themeluar në vitin 2001 nga Rexhep Taip Erdoani, sot kryetari i saj është Ahmet Davutoglu.

Një tubim i Partisë AK në vitin 2007.

Shiko dhe Redakto

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto