Pashko Geci (1903 - 1980) qe arsimtar, përkthyes dhe punonjës i Sektorit të Leksikologjisë e të Leksikografisë pranë Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë të Akademisë së Shkencave të Shqipërise.

Jeta Redakto

Gjatë viteve tridhjetë punonte si mësues i gjuhëve klasike në Gjimnazin e Shkodrës.

Më 1940, së bashku me Henrik Lacajn qe ngarkuar si përfaqësues nga ministria e Arsimit për të kryesuar provimet e maturës së liceut Illyricum në Shkodër.[1]

Referime Redakto

  1. ^ Kurti, P. Donat (2003) [1965]. Provinça Françeskane Shqiptare. Shkodër: Botime Françeskane. fq. 261. ISBN 99927-789-1-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)