Henrik Lacaj (Shkodër, 11 shkurt 1909 - Tiranë, 12 mars 1991) ka qenë arsimtar, përkthyes i klasikëve, leksikograf dhe pedagog shqiptar.

Biografia

Redakto

Lindi në Shkodër shkollohet në Kolegjin Saverian të Jezuitëve dhe më tej studimet e larta i vazhdon në Universitetin e Padovës. Studimet e larta nuk mundi t'i përfundojë, kthehet në atdhe.

Në shtator të 1939 qe redaktor i gazetës "Rinija Fashiste" në Shkodër.[1] Më 1940, së bashku me Pashko Gecin qe ngarkuar si përfaqësues nga ministria e Arsimit për të kryesuar provimet e maturës së liceut Illyricum në Shkodër.[2] Më 1942 caktohet drejtor i arsimit të mesëm në Ministrinë e Arsimit.[3]

Referime

Redakto
  1. ^ Juka, Gëzim H. (2018). Shkodranët e 7 prillit dhe të 29 nëntorit. Tiranë: Reklama. fq. 72. ISBN 9789928440358. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kurti, P. Donat (2003) [1965]. Provinça Françeskane Shqiptare. Shkodër: Botime Françeskane. fq. 261. ISBN 99927-789-1-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Çoba, Ejëll (2012). Jetë e humbun. Tiranë: Adelprint. fq. 117. ISBN 978-99956-32-04-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)