Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

LindjeRedakto

 • 1535 - Papa Gregory XIV (v. 1591)
 • 1732 - George Washington (sipas Kalendarit Julian) - kryetari i parë të ShBA
 • 1847 - Thomas Alva Edison - teknik amerikan. Shpikës i disa aparateve kinematrografike. (v. 1931)
 • 1909 - Henrik Lacaj, mësues, përkthyes, leksikograf dhe pedagog.
 • 1920 - Faruku I-rë, mbret i Egjyptit.
 • 1976 - Ricardo, futdbollist pertugez.
 • 1976 – Tony Battie, basketbollist amerikan.
 • 1976 – Peter Hayes, këngëtar dhe kitaristi amerikan
 • 1977 – Ioannis Okkas, futbollist qipriot dhe menaxherr
 • 1977 – Mike Shinoda, këngëtar, kompozitor, kitarist dhe producent amerikan
 • 1979 – Brandy Norwood, këngëtare, kompozitore, profucente dhe aktore amerikane
 • 1981 – Kelly Rowland, këngëtare, kompozitore, valltare dhe aktore amerikane
 • 1982 – Christian Maggio, futbollist italian
 • 1982 – Natalie Dormer, aktore angleze
 • 1982 – Ľubomíra Kalinová, biatlete sllovake
 • 1983 – Rafael van der Vaart, futbollist holandez
 • 1984 – Maarten Heisen, sprinter holandez
 • 1984 – Marco Marcato, ciklist italian
 • 1984 – Aubrey O'Day, këngëtare, kompozitore, valltare dhe aktore amerikane
 • 1985 – William Beckett, këngëtar, kompozitor dhe kitarist amerikan
 • 1985 – Šárka Strachová, skiator çek
 • 1986 – Abu Omar al-Shishani, komandant gjeorgjian (v. 2016)
 • 1986 – Robin Hawkins, këngëtar dhe basisti i Uellsit
 • 1986 – Kees Luyckx, futbollist holandez
 • 1987 – Luca Antonelli, futbollist italian
 • 1987 – José Callejón, futbollist spanjoll
 • 1987 – Juanmi Callejón, futbollist spanjoll
 • 1987 – Ebba Busch Thor, politikan suedez
 • 1987 – Ellen van Dijk, çiklist holandez
 • 1988 – Vlad Moldoveanu, basketbollist rumun
 • 1989 – Alexander Büttner, futbollist holandez
 • 1990 – Javier Aquino, futbollist meksikan
 • 1990 – Q'orianka Kilcher, aktore amerikane
 • 1991 – Georgia May Foote, aktore angleze
 • 1991 – Nikola Mirotic, basketbollist spanjoll
 • 1992 – Taylor Lautner, aktor amerikan deh model
 • 1993 – Ben McLemore, basketbollist amerikan
 • 1993 – Saana Saarteinen, teniser finlandez
 • 1995 – Yang Zhaoxuan, teniser kinez
 • 1996 – Jonathan Tah, futbollist gjerman

VdekjeRedakto

 • 1939 - Ali Kelmendi, atdhetar, Hero i Popullit, njëri nga figurat më të njohura që luftuan për çlirimin kombëtar shqiptar, veprimtar kundër shtypjes serbe në Kosovë, pjesëmarrës në revolucionin e 1924-s dhe i qeverisë së Nolit.
 • 2008 - Tom Lantosh, politikan amerikan
 • 2014 - Skënder Sallaku, aktor i njohur shqiptar i humorit

Festa dhe përvjetoreRedakto