Emma Goldman (27 qershor, 1869 - 14 maj , 1940) ishte një anarkiste e njohur për aktivizmin e saj politik, me shkrime apo fjalime. Ajo luajti një rol të rëndësishëm në zhvillimin e filozofisë politike anarkiste në Amerikën e Veriut dhe Evropë në gjysmën e parë të shekullit të 20. Lindur në Kovno, Perandoria Ruse (sot Kaunas, Lituani), Goldman emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1885. [1] E tërhequr nga anarkizmi pas aferës Haymarket, Goldman u bë një shkrimtare dhe një lektore e njohur në filozofinë anarkiste, të drejtat e grave, dhe çështjet sociale, duke tërhequr mijëra turmat. [1]

Ema Goldman rreth vitit 1911

BiografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b University of Illinois at Chicago Biography of Emma Goldman Arkivuar 11 shtator 2013 tek Wayback Machine. UIC Library Emma Goldman Collection. Retrieved on December 13, 2008.