Patkoi është një prodhim i fabrikuar zakonisht prej metali, edhe pse ndonjëherë mund të punohet pjesërisht ose tërësisht prej materiale moderne sintetike, të dizajnuara për të mbrojtur një kalë dhe këmbën e tij. 

Patkonjët modernë zakonisht janë të punuar prej çeliku.

Historikisht dhe gjatë kohë është besuar në fuqinë mbrojtëse të patkoit të kalit. Mbahej si një hajmali ose talisman, pasi besohej se një patkua në derë sjell të mira dhe fat. Disa besojnë se patkoi duhet varur me skajet të kthyer lart, gjë që sipas tyre, kjo sjell fat të mirë, pasi ajo vepron si një enë magazinimi e fat të mirë. Të tjerët besojnë se patkoi duhet të varet me skajet e kthyera poshtë, pasi kjo do të sjellë fat njerëzve rreth tij.[1] 

Galeria

Redakto

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Luck and Horseshoes". Indepthinfo.com. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 19 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto