Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Paolo Koelho të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Paulo Coelho (24 gusht, 1947), është një romancier i njohur brazilian.

Paulo Coelho
Paulo Coelho 30102007.jpg
Ditëlindja:24 gusht 1947
Vendlindja:Flag of Brazil.svg Brazili Rio de Janeiro Brazil
Kombësia:Brazilian
Zhanri:Romane, tregime,

Është një ndër autorët më të lexuar në të gjithë botën. Ai është një ndër fituesit e çmimeve më të mëdha ku një ndër këto është "Kristal Awords" i dhënë nga forumi "World Economic".

BiografiaRedakto

Paulo Coelho lindi në Rio de Janeiro, Brazil[1]. Që që fëmijëri, Coelho dëshironte të bëhej shkrimtar. Kur ai ia tregoi mamasë së tij këtë gjë, ajo iu pergjigj " I dashur, babi yt është një inxhinier. Ai ka një vizion të qartë për botën. A e di cfarë do të thotë të jesh një shkrimtar?". Shkrimtari Brazilian Coelho lulëzon në kontradikta dhe ekstreme. Coelho më vonë vërejti se "Nuk ishte se ata donin të me lëndonin mua, por ata nuk e dinin se çfarë të bëja ... Ata nuk e kanë bërë që të më shkatërrojnë, ata e bënë që të më shpëtojnë."

Karriera e shkrimtaritRedakto

RomaneRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ <An Interview with Paulo Coelho Arkivuar 27 dhjetor 2009 tek Wayback Machine MSN Arabia

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Paulo Coelho – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale