Peregu Mare është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.782 banorësh dhe sipërfaqe 30,95 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Peregu Mare dhe Peregu Mic.

Peregu Mare
Location of Peregu Mare
Popullsia
 • Gjithsej1,782

Historia Redakto

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1241.

Referime Redakto