Permission to Kill është film triler anglez i xhiruar më 1975 nga regjisori i njohur Cyril Frankel, me producent Paul Mills, skenar të Robin Estridge dhe distribuim të AVCO Embassy Pictures.

Permission to Kill
Permission to Kill001.jpg
Regjia ngaCyril Frankel,
Shkruar ngaRobin Estridge
ProdhuesiPaul Mills
LuajnëDirk Bogarde,
Ava Gardner,
Bekim Fehmiu.
KinematografiaFreddie Young
Montazhi..
MuzikaRichard Rodney Bennett
Shpërndarë ngaAVCO Embassy Pictures
Data e publikimit
Flag of England.svg20 nëntor 1975
Kohëzgjatja
93 min
ShtetiFlag of the United Kingdom.svg
Gjuhaangleze

Në këtë film aktrojnë yje të njohura të kinematografisë: Dirk Bogarde, Ava Gardner dhe Bekim Fehmiu, pastaj Timothy Dalton, Nicole Calfan dhe Frederic Forrest.

Filmi është në ko-produkcion të Austrisë - Britanisë së Madhe dhe SHBA-ve i xhiruar në lokacionin Gmunden të Austrisë .