Peter Bosz

Futbollisti Hollandez

Peter Bosz (lindur më 21 Nëntor 1963) është një ish-futbollist hollandez.

Peter Bosz
Të dhënat personale
Emri i plotëPeter Bosz
Data e lindjes (1963-11-21) 21 Nëntor, 1963 (57 vjeç)
Vendi i lindjesApeldoorn, Holanda
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1981–1984Vitesse81(2)
1984–1985AGOVV Apeldoorn0(0)
1985–1988RKC Waalwijk105(4)
1988–1991SC Toulon93(0)
1991–1996Feyenoord155(6)
1996–1997JEF United Ichihara36(3)
1998Hansa Rostock14(0)
1998–1999NAC Breda26(1)
1999JEF United Ichihara11(0)
Ekipi kombëtar
1991–1995Flag of the Netherlands.svg Holanda8(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KombëtarjaRedakto

Për reprezentacionin hollandez ka luajtur 8 ndeshje.

StatistikatRedakto

  Holanda
Vite Ndeshje Gola
1991 1 0
1992 5 0
1993 0 0
1994 0 0
1995 2 0
Gjithsej 8 0

Lidhje të jashtmeRedakto