Petri I Petroviq-Njegosh (Shën Petri i Cetinës) (1747–1830) (malazisht: Petar I Petrović-Njegoš, Sveti Petar Cetinjski/Петар I Петровић Његош, Свети Петар Цетињски) ishte sundimtar i Malit të Zi, Mitropolit i Cetinës i Kishës Ortodokse Serbe (Vlladikë) dhe Eksark i fronit të Kishës Ortodokse Serbe. Ai ka qenë lideri më i njohur shpirtëror dhe ushtarak i dinastisë së Petroviqëve.[1]

Vlladika Petri I Petroviq-Njegosh

Shih dheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Stamatović, Aleksandar (1999). "Митрополија црногорска за вријеме митрополита Петровића". Кратка историја Митрополије Црногорско-приморске (1219-1999) Arkivuar 22 mars 2016 tek Wayback Machine