Polokwane (UK /ˌpɒləˈkwɑːnɪ/[2], që do të thotë "Vendi i Sigurisë" në Sotho Veriore[3][4][5]), që nga themelimi i qytetit kishte emrin Pietersburg deri në shkurt 2005, është kryeqyteti i provincës Limpopo, në Afrikën e Jugut. Është qendra më e madhe urbane e Afrikës së Jugut të Gauteng. Polokwane ishte një nga qytete që u mbajt 2010 FIFA Kupa e Botës.

Polokwane
Qytet
Pamje e një rruge në Polokwane
Pamje e një rruge në Polokwane
Popullsia
 • Gjithsej130.028[1]
{{{postal_code_type}}}
0699 (rruga)
0700 (kuti postare)
Faqja zyrtarepolokwane.co

Historia Redakto

Qyteti u themelua në vitin 1886 dhe u emërua “Pietersburg” në nder të komandant gjeneralit Piet Joubert. Qyteza u bë zyrtarusgt qytet më 23 prill 1992; më 25 shkurt 2005, qeveria vendosi të ndryshoj emrin e qytetit në “Polokwane”, një emër që në përgjithësi ishte në përdorim nga folësit e gjuhës sotho.

Klima Redakto

Polokwane përmban një klimë semiaride nën klasifikimin klimatik Köppen. Përkundër pozicionit të saj në Tropikën e Bricjapit,[6] klima është e rrënuar nga pozicioni i saj në një rrafshnajë 1,230 metra mbi nivelin e detit.[7] Temperaturat mesatare arrijnë rreth 21-22 °C në janar dhe bien në 11 °C në korrik.[7] Si me pjesën më të madhe të territorit të Afrikës së Jugut, Polokwane ka përjetuar stinë të ngrohta gjatë dekadës së fundit sesa mesatarja e saj afatgjatë. Polokwane ka një klimë të thatë me një sezon veror me shi dhe një magji të theksuar gjatë dimrit. Reshjet mesatare vjetore janë 495 mm, me muajin dhjetor ose (më rrallë) janar muaji më i keq dhe korriku më i thatë.[8]

Sporti Redakto

Klubi i Golfit u themelua në vitet 1800. Fusha e golfit përbën prej 18 vrimave.

Klubi i Cricket është një nga klubet më të vjetra të vendit që u themelua më 1902.[9]

Winners Park F.C., Black Leopards F.C., Polokwane City F.C., dhe Baroka F.C. janë klube jugafrikane të bazuara në qytet.

Stadiume Redakto

Binjakëzimet Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b "Main Place Polokwane". Census 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Polokwane". Collins Dictionary. n.d. Marrë më 24 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Polokwane | South Africa". Encyclopedia Britannica. Marrë më 2018-06-16. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Polokwane - The Heart of the Limpopo Province". Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2010. Marrë më 15 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Our history". Komuna Lokale Polokwane. Arkivuar nga origjinali më 2012-12-25. Marrë më 2009-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Profiles: History of Polokwane". The African Executive. 12–19 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Peter Baxter. "Polokwane". WhyGo: South Africa. Arkivuar nga origjinali më 2010-04-12. Marrë më 10 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ GHCN monthly rainfall Pietersburg, NGDC, 1932-1992
  9. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2011-12-25. Marrë më 2010-12-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  10. ^ "Peter Mokaba Stadium: the stadiums for the 2010 FIFA World Cup South Africa". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 2010-05-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)