Coordinates: 52°24′N 13°4′E / 52.400°N 13.067°E / 52.400; 13.067

Qyteti Potsdam është kryeqyteti i njesisë Federale Brandenburg. Në verilindje kufizohet me kryeqytetin e Berlinit, dhe i takon regjioni metroplol Evropian që njihet si Metropol regjion Berlin/Brandenburg.

Pocdami
Brandenburger Straße.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej180.334
{{{postal_code_type}}}
14401–14482
Faqja zyrtarewww.bremen.de

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

Potsdami osht qendra ekonomike e Brandenburgit

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto