Prienaiështë qytet në qarkun Kaunas, Lituani. Ndodhet në lumin Neman, 39 kilometra në jug të Kaunasit.

Prienai
Qytet
noform
Shkolla "Ąžuolo" në Prienai
Stema_figura
Stema e Prienait
Vendndodhja
Prienai is located in Lituania
Prienai
Prienai

Koordinatat: 54°38′0″V 23°56′50″L / 54.63333°V 23.94722°L / 54.63333; 23.94722

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Qarku Qarku Kaunas
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 75 m (m.n.d.)
Popullsia 9,867 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LT-59100
Koordinatat 54° 38′ 0″ Veri

23° 56′ 50″ Lindje