Princ Dobroshi (lindi më 2 prill 1964) është kriminelë kosovarë, i cili në vitet e 90-ta ka bërë trafikim të drogave në Evropë dhe trafikim të armëve tek UÇK-ja.[1] Në vitin 1993, ai u kap në Norvegji dhe më 1994 u dënua me 14 vjet burg për trafikim të drogave. Më 1997, Dobroshi u largua nga burgu Ullersmo. Më 23 shkurt 1999, ai u arrestua në Pragë. Organizata kriminale kanë planifikuar të sulmojnë në burgun Pankrác, por në gusht të vitit 1999 Dobroshi u dorëzua në Norvegji për ta përfunduar vitet e dënimit. Dobroshi u lirua me kush dhe u dëbua për "sjelljen e tij të mirë" në janar 2005.[2] Pastaj ai u kthye në Çeki ku qëndroi për tre muaj derisa viza e tij u skadua. Më vonë, ai u kthye në Pejë. Dobroshi është i martua dhe ka ty fëmijë. Prej shtatorit 2006, ai jetonte në Kosovë, ndërsa gruaja e tij dhe dy fëmijët jetonin në Pragë.

ReferimetRedakto

  1. ^ Nicholas Ridley; Nick Ridley. Terrorist Financing: The Failure of Counter Measures. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Princ Dobroshi satt fri". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 janar 2010. Marrë më 2 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)