Trento është një provincë autonome e Italisë. Trento është një nga dy provincat që përbëjnë rajonin e Trentino-Tirolit Jugor, i cili në vetvete është një rajon autonom. Provinca është ie ndarë në 217 komunia. Kryeqendra e tij është qyteti i Trentos. Provinca ka një sipërfaqe prej 6.207 km² dhe një popullsi prej 507.030 banorësh (2006). Trento është i njohur për malet e tij, të tilla si Dolomitet, të cilat janë pjesë e Alpeve.

Provinca Autonome e Trentos
Italisht : Provincia autonoma di Trento
Provincë
Stema_figuraFlag of Trento Province.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Trentino-Tiroli Jugor
Kryeqendra Trento
Presidenti Ugo Rossi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.212 km2
Popullsia 531.510 banorë
Dendësia 85,56 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 38121-38123 (Trento)
Prefiksi 0439, 0461, 0462, 0463, 0464, 0465
Nr. i komunave 217
Faqja Zyrtare www.provincia.tn.it