Huelva është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Huelva ka një popullsi prej 483,792 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 10,148 km2.

Provinca Huelva
Provincë
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Andalusia
Kryeqyteti Huelva
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10,148 km2
Popullsia 483,792 banorë
Dendësia 48 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: Huelvano/a

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto