Pontevedra është një provincë e komunitetit autonom Galicia, në Spanjë. Pontevedra ka një popullsi prej 950,919 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 4,495 km2.

Provinca Pontevedra
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Galicia
Kryeqyteti Pontevedra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,495 km2
Popullsia 950,919 banorë
Dendësia 210 banorë/km2

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto