Në pyjet e Vjenës[1] (Gjermanisht: Wienerwald) janë të male të pyllëzuara që formojnë ultësirat verilindore të Alpeve veriore gëlqerore në shtetet e Austrisë së ulët dhe Vjenë. Në 45 kilometra (28 mi) të gjata dhe të 20-30 kilometra (12-19 mi) të gjera të gamave të kodrave është shumë i pyllëzuar dhe rekreacion i popullarizuar me Vjenez.

VendiRedakto

Pyjet e Vjenës janë të kufizuara nga lumenjtë Triesting, Gölsen, Traisen dhe Danubit, dhe janë në kufi të Mostviertel dhe Industrieviertel, dy nga 4/4 e Austrisë së ulët. Duke arritur në vetë qytetin e Vjenës, ato janë një destinacion i preferuar në natyrë për një zonë të populluar dendur përreth qytetit.[2]

GjeografiaRedakto

Më e larta lartësi në pyjet e Vjenës është Schöpfl me 893 metres (2,930 ft) mbi nivelin e detit, në vendin e observatorit Leopold Figl. Lumenjë të rëndësishëm në pyjet e Vjenës janë Wien, Schwechat dhe Triesting. Më verilindori Leopoldsberg me pamje nga Danubi dhe pellgu Vjenez formon fundin lindor të zinxhirit Alpin.

Edhe pse pyjet e Vjenës janë një zonë e mbrojtur dhe hapësirë e rëndësishme rekreative, ata janë të kërcënuar nga zgjerimi urban. Lainzer Tiergarten, një park i gjerë i populluar nga derra të egër dhe kafshë të tjera pyjore, si dhe parku Schwarzenberg, u krijuan në territorin e qytetit të Vjenës, gjatë shekullit të 19-të. Parku natyror Sandstein-Wienerwald është afër Purkersdorf, rreth 20 km (12 mi) në perëndim të Vjenës. Ka edhe disa shpella, të tilla si Dreidärrischenhöhle ("shpella e tre njerëzve të shurdhër").

 
Pappelstraße në qarkun 14-të të Vjenës, Penzing, një zonë banimi në kufi të Wienerwald
 
Kisha Abbey e Manastirit Klosterneuburg në pyjet e Vjenës

GjeologjiaRedakto

Vargjet malore të pyjeve të Vjenës janë tranzicioni në mes Alpeve Lindore dhe Karpateve, të ndara nga Danubi dhe disa linja tektonike pranë Vjenës. Në anën veriore është pjesa e Alpeve' zona gur ranore, përderisa pjesa jugore e saj është pjesë e Alpeve Gëlqerore Veriore. Në lindje, kufiri është linjë termike, e cila formon një linjë gjeologjike ndarëse të pellgut të Vjenës. Ahet, lisat dhe shkozat rriten në të gjithë veriun e pyllit Wienerwald; në jug janë halorët, kryesisht pishat dhe bredhat. Föhrenberge (Malet me pisha) parku natyror është në rajonin e fundit.

HistoriRedakto

Pyjet e Vjenës ndoshta kanë qenë të populluara që nga të shekulli 8. Nën ndikimin e Avarëve, një popullatë Sllave u vendosën këtu pas Völkerwanderung, e cila mund të llogaritet për emrat e fshatit të tillë si Dobling, Liesing ose Gablitz. Pyjet e Vjenës ishin një tokë princërore për gjueti, por nga shekulli i 16-të e më tutje ishte prezente pylltaria. Nga 1840 zhvillimi industrial inkurajoi rritjen e vendbanimit të zonës. Në 1870, planet u sjellë përpara për të pastruar shumicën e pyllit, por kjo shkaktoi një rezistencë publike të gjerë, në të cilën Josef Schöffel ishte një nga figurat më të rëndësishme.

Në vitin 1987, guvernatorët e shteteve të Vjenës, Austrisë së ulët dhe Burgenland nënshkruan Deklaratën e pyjeve të Vjenës për mbrojtjen e natyrës në rajon. Aktorja e filmave Hedy Lamarr, në përputhje me kërkesën e saj për kur ajo vdiq, të kishte hirin e saj të përhapur në Pyjet e Vjenës.[3]

ReferimeRedakto

  1. ^ Rees, Henry (1974).
  2. ^ Wanderatlas Wienerwald. Freytag und Berndt. 1975. ISBN 3-85084-661-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Calling Hedy Lamarr Arkivuar 5 dhjetor 2007 tek Wayback Machine, Mischief Films

Lidhje të jashtmeRedakto

Lidhjet në gjuhën GjermaneRedakto