Qarku Węgorzewo (Polonisht: Powiat węgorzewski) është njësi e administratës territoriale dhe qeveri lokale (powiat) në veri të Polonisë në kufi me Rusinë. Ajo u krijua në vitin 2002 nga pjesa veriore e Qarkut Giżycko. Selia e saj administrative është Węgorzewo, e cila ndodhet 95 km në veri-lindje të kryeqytetit rajonal Olsztyn.

Węgorzewo
Location of Węgorzewo
Popullsia
 • Gjithsej23.329
TargatNWE
Faqja zyrtarewww.powiatwegorzewski.pl

Qarku Węgorzewo kufizohet me Qarkun Gołdap në lindje, Qarkun Giżycko në jug dhe me Qarkun Kętrzyn në perëndim. Gjithashtu kufizohet me Rusinë (Kaliningrad Oblast) në veri.

Ndarjet administrativeRedakto

Qarku ndahet në tre komuna (gminas):

Gmina Sipërfaqja
(km²)
Popullsian
(2006)
Selia
Gmina Węgorzewo 341.1 17,092 Węgorzewo
Gmina Pozezdrze 177.3 3,498 Pozezdrze
Gmina Budry 175.0 3,051 Budry