Kebeku (provincë)

provincë e Kanadasë
(Përcjellë nga Quebec)

Kebek (frëngjisht: Québec /ke.bɛk/) është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 1.667.441 km² dhe popullsi 8.356.851 banorë[3] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Kebeku është provinca më e madhe e në Kanada dhe e vetmja në të cilën gjuhë zyrtare është gjuha frënge. Provinca ndodhet në lindje të shtetit të Kanadasë ndërsa kryqytet është Kebeku. Kjo provincë është e dyta për nga numri i banorëve në Kanada dhe radhitet në provincën më të zhvilluar ekonomikisht.

Kebek
Stema zyrtare e Kebek
Nofkat: 
 Franca La Belle Province
Popullsia
 • Gjithsej8.356.851
Faqja zyrtarewww.gouv.qc.ca/

Referime

Redakto
  1. ^ "Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. 26 mars 2011. Marrë më 2 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Gross domestic product, expenditure-based, by province and territory" (në anglisht). Statistics Canada. 2009-11-10. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2008. Marrë më 3 nëntor 2012.
  3. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)" (në anglisht). Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012.

Projekte të tjera

Redakto
  •   Commons: Kebek – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme

Redakto