RMS është një jazz fusion bend anglez i formuar në vitin 1982 nga tre session muzicientë të famshëm, Ray Russell, Mo Foster, dhe Simon Phillips.

RMS
RMS.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of England.svg Londër, Angli
ZhanretJazz fusion
Vitet aktive1982 - 1994, 2006 - prezent
Shtëpitë diskografikeMMC Records, Angel Air
BashkëpunimetToto, Level 42
AnëtarëtRay Russell
Mo Foster
Gary Husband
Ish-anëtarëtSimon Phillips

Në mes të vitit 2007 RMS shkuan në turne në Angli. Për shkak të angazhimit të tij me bendin Toto, Simon Phillips u zëvendësua me bateristin e bendit Level 42, Gary Husband. Ata kanë luajtur në disa skena të vogla në jug të Anglisë, dhe planifikojnë ta vazhdojnë turnenë në pjesët e tjera të vendit në vitin 2008.

AnëtarëtRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

Anëtarët e mëparshëmRedakto

DiskografiaRedakto

  • Centennial Park (1984, 2004)
  • RMS Live at the Venue 1982 (2005)
  • RMS Live at the Montreux Jazz Festival 1983 (me Gil Evans) (DVD, 2006)

Lidhje të jashtmeRedakto