Level 42 është një jazz-funk / pop rock bend anglez i formuar në vitin 1980. Bendi pati një numër të konsiderueshëm të hiteve botërore dhe angleze gjatë viteve të '80-ta dhe '90-ta. Level 42 u bënë të famshëm për shkak të kalibrit të lartë të muzicientëve, e sidomos të basistit Mark King, teknika e të cilit ofroi ndjenjën ritmike në shumë hite të bendit. Ata gjithashtu janë të njohur për kombinimin e zërit prirës të King me zërin përcjellës dhe falsetto të sintisajzeristit Mike Lindup. Pas ndarjes zyrtare në vitin 1994, ata u ribashkuan në vitin 2001. Level 42 kanë shitur më shumë se 31 milion albume në të gjithë botën.

Level 42
Level42.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of England.svg Isle of Wight, Angli
ZhanretJazz-funk
Sophisti-pop
New Wave
Pop rock
Vitet aktive1980 - 1994, 2001 - prezent
Shtëpitë diskografikePolydor Records (1981 - 1989)
RCA Records (1989 - 1994)
Universal Records (2005 - prezent)
Faqja zyrtarewww.level42.com
AnëtarëtMark King
Mike Lindup
Gary Husband
Nathan King
Sean Freeman
Ish-anëtarëtRowland Charles Gould
Phil Gould
Alan Murphy
Allan Holdsworth
Jakko Jakszyk
Lyndon Connah

AnëtarëtRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

Anëtarët e mëparshëmRedakto

DiskografiaRedakto

Studio albumetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto