Rajoni i Pejës (serbisht: Пећки округ ose Pećki okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është Peja.

Rajoni i Pejës
Rajon
Popullsia
 • Gjithsej174.235
{{{postal_code_type}}}
30000
Targat03

Njësitë vendore Redakto

Rajoni i Pejës përfshin tri komuna dhe 118 vendbanime.

Komuna Popullsia (2011) Supërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanime
Peja 96,450 603 160 14
Burimi 39,289 454 86.5 50
Klina 38,496 308 125 54
Rajoni i Pejës 174,235 1,365 127.6 118

Shiko edhe Redakto


Lidhje të jashtme Redakto

Referimet Redakto