Regnier de Graaf, i njohur edhe si Reinier de Graaf apo Reijnerus de Graeff (latinisht) (Schoonhoven, 30 korrik 1641 – Delft, 17 gusht 1673), ka qenë një mjek dhe anatomist holandez që ka bërë zbulime të rëndësishme në biologjinë riprodhuese.

Reinier de Graaf

De Graaf ka dhënë kontribute të rëndësishme në kërkimin mbi tahitjet pankreatike. Gjithashtu ka shkruar edhe veprën De mulierum organis generationi inservientibus tractatus novus (1672), në të cilën bëri të ditura zbulimin e folikujve të vezoreve, që mëpastaj u emërtuan folikul i de Graafit.

Galeri imazhesh Redakto

 
Ectopic pregnancy by Reinier de Graaf, copied, as he acknowledged, from an earlier French publication by Vassal

Botime Redakto

  • De Graaf, R (1668) De Virorum Organis Generationi Inservientibus, de Clysteribus et de Usu Siphonis in Anatomia
  • De Graaf, R; Gootblatt, S (1672). "De Mulierum Organis Generationi Inservientibus". Transfusion. 16 (6): 636–40. doi:10.1046/j.1537-2995.1976.16677060248.x. PMID 1033617. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • De Graaf, R (1686) Alle de Wercken. Leyden, Netherlands.

Shënime dhe referenca Redakto

Lexime të mëtejshme Redakto

Lidhje të jashtme Redakto