Remi Sonaiya

Politikan, edukator dhe shkrimtar nigerian

Remi Sonaiya (lindi më 2 mars 1955) është politikane dhe shkrimtare.[1] Ajo u bë kandidatja e parë femër në për president në Nigeri. Në zgjedhjet presidenciale, Sonaiya morri 13,076 vota dhe përfundoi në vendin e 12-të.[2]

Remi Sonaiya
Të dhënat personale
Lindi më: 2 mars 1955
Lindi në: Ibadan, Nigeria
Profesioni: politikane dhe shkrimtare
Partia politike: KOWA
Bashkëshortja Babafunso Sonaiya
Fëmijë 2

Jeta personaleRedakto

Ajo u martua me Babafunso Sonaiya dhe ata kanë dy djem dhe dy nipa.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Nigeria's first female presidential candidate done with 'cheerleading'". Vanguard News. 18 mars 2015. Marrë më korrik 17, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Summary of Results" (PDF). Independent National Electoral Commission. f. 1. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 29 mars 2017. Marrë më korrik 18, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto