Rezarta Smaja

këngëtare shqiptare

Rezarta Smaja ( lindur më 23 Mars 1984 në Shkodër) është një këngëtare shqipëtare.

Jeta dhe karrieraRedakto

Rezarta Smaja u lind më 23 Mars 1984 në Shkodër, një qytet i vendosur në veri të Shqipërisë. Ajo filloi  karrierën e saj muzikore në një bandë rroku dhe këndoi në disa ngjarjet muzikore në vendlindjen e saj. Karrierën e saj profesionale e filloj  pas vendimin e saj për të konkurruar në Ethet, ku ajo ishte një finaliste. Pavarësisht se nuk është e shquar  në muzikë komerciale dhe biznesit, Smaja ka vendosur të vazhdojë karrierën e saj si pjesëmarrëse në festivalet muzikore në Shqipëri, si Top Fest, Kënga Magjike dhe Festivali i Këngës.[1] Deri më sot, ajo nuk ka të regjistruar ndonjë video klip, përkundrazi ajo  këndon live në Tiranë.[2]

Shfaqja e saj e fundit  ishte në 2014 Kënga Magjike me "Shpirt i lirë" .[3]Më vonë po atë muaj, ajo konkuroj në Festivalin 53 te Këngës, me "Më rrëmbe", një këngë e shkruar nga Dr. Flori, një këngëtar dhe kompozitor shqipëtar i cili vdiq në nëntor të vitit 2014, me një shpresë për të përfaqësuar Shqipërinë në vitin 2015 Eurovision Song Contest në Vjenë, Austri.[4][5] Ajo është kualifikuar në finale,ne vendin e 7. Ajo ka konkurruar në Festivali i Këngës 54 me këngën "Dashuri në përjetësi", në duet me Klodian Kaçani.[6]

DiskografiaRedakto

AlbumetRedakto

SinglesRedakto

 • 2009 - "Pranë dhe larg"
 • 2012 - "Ti"
 • 2013 - "Në zemër
 • 2014 - "Shpirt i lirë"
 • 2014 - "Më rrëmbe"
 • 2015 – "Dashuri në përjetësi"(me Klodian Kaçani)

ReferimetRedakto

 1. ^ "Rezarta Smaja, biography". Teksteshqip. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Rezarta Smaja, interview". MAD TV. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kënga Magjike 2014: Rezarta Smaja". TV Klan. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Albania: 18 finalists revealed". escXtra.com. escXtra. Marrë më 27 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Live: Festivali i Këngës – Semifinal 2". escXtra.com. escXtra. Marrë më 27 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Eneda Tarifa to represent Albania with a "Fairytale"". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 28 dhjetor 2015. Marrë më 16 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)