Rita Marko

politikan shqiptar

Rita Marko (Dishnicë, 17 shkurt 1920 - 15 qershor 2018) ka qenë figurë politike në periudhën e regjimit komunist, kohë kur shërbeu në disa pozita të larta politike.

Biografia

Redakto

U lind më 17 shkurt 1920 në Dishnicë të Korçës,[1] i biri i Sterjos dhe Parashqevisë.[2] Në vitin 1936 ai mori pjesë në një grevë të punëtorëve të naftës të organizuar nga sindikata Puna në këtë zonë, e cila ishte e lidhur me Grupin Komunist të Korçës. Ai u bashkua me forcat e rezistencës pas pushtimit italian të Shqipërisë në vitin 1939 dhe iu bashkua Partisë Komuniste të Shqipërisë (1948 Partia e Punës e Shqipërisë) në vitin 1942. Gjatë luftës ai shërbeu në batalion e 4 si komisar i Partisë, komisar i Brigadës së Dytë të Partisë, komisar i Brigadës së Tetë të Mbrojtjes Popullore dhe deri në vitin 1948 komisar komandant në Forcat e Sigurisë me gradën Major .

Ai u bë deputet në Kuvendin Popullor në vitin 1950 dhe anëtar i Presidiumit të tij në vitin 1952. Nga 1956-58 ai shërbeu si Kryetar i Kuvendit dhe Zëvendës Kryetar nga viti 1966-76. Nga korriku 1950 deri në mars 1951 ai shërbeu si Ministër i Industrisë. Në vitin 1952 ai u bë anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimeve Profesionale të Shqipërisë dhe shërbeu si Kryetar i saj në vitet 1970-82. Në prill të vitit 1950 ai u bë anëtar kandidat i Komitetit Qendror të PPSH , anëtar i plotë në Kongresin e Dytë të Partisë në vitin 1952 dhe anëtar i Byrosë Politike në Kongresin e Tretë më 1956. Ai shërbeu si Sekretar i Parë i Komitetit të Partisë në rrethin e Korçës nga 1949-50 dhe nga Komiteti i Partisë Durrës nga viti 1966-70. Në mars 1951 ai u bë sekretar i Komitetit Qendror të Partisë. Në dhjetor të vitit 1991 ai u arrestua dhe u burgos në korrik 1994 së bashku me disa liderë të tjerë të PPSH, pasi u akuzuan për shpërdorim të pushtetit. Ai u lirua në korrik 1995. U nda nga jeta më 15 qershor 2018.[3]

Referime

Redakto
  1. ^ Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: 55. fq. 175–176. ISBN 9789994356225. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Imaj, Afrim (21 janar 2009). "Gjyqi i Ramiz Alisë dhe byroistëve: ja pse u dënuan liderët komunistë: zbardhet dosja e procesit të bujshëm të fillimviteve '90". zemrashqiptare.net. Panorama. - Nr. 2363. fq. 18–19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Albeu (15 qershor 2018). "Vdes në moshën 98-vjeçare krahu i djathtë i Enver Hoxhës". Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2018. Marrë më 15 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)