Roche Braziliano (lindi më 1630 - u zhduk më 1671) ishte piratë holandezë i cili lindi në Groningen. Karriera e tij si piratë zgjati prej vitit 1654 deri në zhdukjen e tij në vitin 1671. Ai është i njohur si “Roche Braziliano” i cili përktheht “Roku i Brazilianëve”, për shkak mërgimit që bëri në Brazil.[1]

Një ilustrim të Roche Brazilianos në The Buccaneers of America

Karriera Redakto

Roche Braziliano ishte një pirat famëkeq mizor i cili operonte nga Port Royal, Xhamajka. Ai ishte një rrëmbyes në Bahia, Brazil, përpara se të shpërngulte në Port Royal në vitin 1654. Ai udhëhoqi një kryengritje dhe miratoi jetën e një pirati. Në aventurën e tij të parë ai kapi një anije me vlerë të madhe dhe e solli atë në mënyrë të sigurtë në Xhamajka. Ai përfundimisht u kap dhe u dërgua në Spanjë, por ai u arratis nga kërcënimet e hakmarrjes nga ndjekësit e tij. Ai së shpejti rifilloi karrierën e tij kriminale, duke blerë një anije të re nga piratët François l'Olonnais dhe më pas duke lundruar në kompani me Henry Morgan ndër të tjera. Shoku i Brazilianos Yellows, përfundimisht u bë një kapiten në të drejtën e tij, duke lundruar me Braziliano, Morgan dhe të tjerë në bastisje kundër spanjollëve.[2]

I dehur dhe i lodhur, Braziliani do të kërcënonte me vrasje të gjithë ata që nuk pinin me të. Ai pjeku të gjallë dy fermerë spanjollë pasi refuzuan të dorëzonin derrat e tyre. Ai i trajtoi barbarisht të burgosurit e tij spanjollë, duke i prerë gjymtyrët e tyre ose duke i pjekur të gjallë me zjarrë.

Fati Redakto

Pas vitit 1671, Braziliano nuk ishte parë asnjëherë ose dëgjuar asgjë për këtë. Edhe sot e kësaj dite, askush nuk dinë asgjë për piratin holandezë. Nëse ai (dhe anija e tij dhe burrat) humbën në det në një stuhi brutale, u kapën fshehurazi, ose ndoshta u tërhoqën dhe jetuan pjesën tjetër të jetës së tij në anonimiteti, është çështje debati.

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Platt, Richard (1995). Eyewitness Guide to Pirates. London: Dorling Kindersley. fq. 64. ISBN 0-7513-6035-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Marley, David (2010). Pirates of the Americas. Santa Barbara CA: ABC-CLIO. ISBN 9781598842012. Marrë më 22 gusht 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)