Papa Romani ( l. ?, Gallese - v. ?, ?) ishte papa i 114 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më gusht 897 dhe deri më nëntor 897. Paraardhës i tij ishte papa Stefani VI, ndërsa pasardhësi papa Theodhori II.

Papa Romani
Romano
papa i 114 i Kishës Katolike
Zgjedhja gusht 897
Shugurimi peshkopal gusht 897
Fundi papatit nëntor 897
Paraardhësi papa Stefani VI
Pasardhësi papa Theodhori II
Lindja Gallese, ?
Vdekja ?, ?

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Romani I - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani VI
Papë
gusht 897 – nëntor 897
Pasardhësi 
papa Theodhori II