Roseau

Kryeqytet i Domenikës

Roseasu është kryeqytet dhe qyteti më i madh i Dominikës. Më 2007, qyteti ka pasur 16,582 banorë.

Roseau
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Dominika
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 43 m (m.n.d.)
Popullsia 16,582 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ECT
Prefiksi +1 767

KlimaRedakto

Roseau ka klimë tropikale. Ku temperatura mesatare e lartë është mes 28 dhe 31 °C, kurse më ulëta është mes 19 dhe 23 °C.

EdukimiRedakto

Roseasu ka qenë qendra e edukatës në ishull. Qyteti ka gjashtë shkolla të mesme dhe tetë shkolla fillore.

Njerëz të njohurRedakto

  • Jean Rhys ishte shkrimtare e cila lindi në Roseau më 24 gusht 1890.
  • Garth Joseph është basketbollist i cili lindi në Roseau më 8 gusht 1973.
  • Mary Eugenia Charles ishte kryeministre e shtetit e cila lindi në Roseau më 15 maj 1919.
  • Gordon Henderson of the cadence-lypso band Exile One.
  • Henry Wilcoxon ishte aktor i cili lindi në Roseau më 8 shtator 1905.
  • Joe Paquette ishte muzikant i cili lindi në Roseau më 5 maj 1963.

GaleriaRedakto