Rovinji, (italisht: Rovigno), është qytet në Kroaci. Rovinji gjindet në 45° 04' gjerësisë gjeografike veriore dhe 13° 38' gjatësisë gjeogrfaike lindore. Regjioni I Rovinjit përfshinë 80m².

Rovinji
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Kroacia

Klima e Rovinjit është mediterane. Temperatura mesatare arrinë 16 °C. temperature mesatare e janarit është 4,8 °C ndërsa e korrikut 22,3 °C. Të reshurat mesatare në Rovinj janë 940 mm ndërsa lagështia mesatare vjetore është 72%. Rovinji shtrihet në rajonin e Istrës së kuqe. Në Arqipelagun e Rovinjit gjinden 22 ishuj

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto