Roy Thomas Edward Jennings (31 December 1931 – 21 October 2016)[1] ishte futbollistë dhe menaxher anglezë. Ai ka luajtur në skuadrat Swindon Town F.C., Southampton F.C., Brighton & Hove Albion F.C. dhe Crawley Town FC. Ai menaxhoi skuadrën Crawley Town F.C. për dy vite.

Roy Jennings
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRoy Thomas Edward Jennings
Datëlindja31 dhjetor, 1931
VendlindjaSwindon, Angli
Data e vdekjes21 tetor, 2016
VendvdekjaCrawley, Angli
PozicioniMbrojtës në qendër
Karriera me të rinjtë
Swindon Town F.C.
Southampton F.C.
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1952–1964Brighton & Hove Albion F.C.276(22)
1964–1969Crawley Town F.C.156(38)
Gjithsej432(22+)
Skuadra të menaxhuara
1968–1970Crawley Town F.C.
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Karriera Redakto

Roy Jennings nënshkroi për Brighton & Hove Albion F.C. në maj të vitit 1952. Në Brighton ka luajtur si mbrojtës në qendër. Në Brighton ka luajtur 276 ndeshje dhe ka shënuar 22 gola, ku 13 gola ka shënuar në penallti.


Roy Jennings nënshkroi për skuadrën Crawley Town F.C. në vitin 1964. Në Crawley Town ka luajtur 156 ndeshje dhe ka shënuar 38 gola. Nga viti 1968 deri në vitin 1970, Roy ka qenë menaxher i skuadrës Crawley Town.

Referime Redakto

  1. ^ "Roy Jennings". Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2016. Marrë më 14 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)